Nieurazowe obrzęki – powody

Napuchnięta i obolała kończyna nie zawsze musi oznaczać urazową etiologię jej dolegliwości. Jeśli nie znamy przyczyny zmian w ruchomości i jej kształcie winniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny oraz czucie. Lekarz powinien także zebrać odpowiedni wywiad. Sporo chorób współistniejących może być przyczyną obrzęku. Najczęstszą przyczyną, zwłaszcza u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. Szczególnie to zaburzenia odpływu żylnego manifestują się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

https://krakow.bodymove.pl/lokiec-golfisty-leczenie-krakow/

Niewydolność serca jest jednym z najczęstszych powodów obrzęku nóg u osób w podeszłym wieku. Nierzadko ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego typu zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Ludzie starsi nierzadko mają źle funkcjonujący układ termoregulacji. W ich przypadku nawet krótkotrwała ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może stwarzać kłopoty z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe również mogą stwarzać obrzęki kończyn. Specjalne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem. 

Zbytnie gromadzenie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

Każda sytuacja niezwiązana z urazem, w której zauważymy zmniejszoną ruchomość kończyny, jej opuchnięcie lub zaczerwienienie powinna budzić nasz niepokój. Najprawdopodobniej przyczyną takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza aby otrzymać skierowanie na niezbędne badania. Źle działająca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to zaistnienie przykurczy oraz doprowadzi do jeszcze większej dysfunkcji. Długo nieleczone obrzęki wiążą się z dłuższym okresem powrotu do zdrowia oraz żmudną i męczącą rehabilitacją. Stąd trzeba reagować prędko i zdecydowanie. Jedynie takie działanie pozwoli nam na szybki powrót to zdrowia.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *